Hakkımızda
Ülkemizin son yillarda artan sosyo-ekonomik gücüne ve refah seviyesine, bölgemizdeki ülkelerin yasadigi çatisma ortami ve istikrarsizliklari eklenince, Türkiye cografi olarak kilit ülke konumuna gelmistir. Göç hareketlerinden etkilenen ana aktörlerden biri olan ülkemiz, hem insan haklari standartlari yüksek Avrupa ülkelerine geçis konumunda geçmiste oldugu gibi önemli bir yer tutarken, hem de yasadigi demokratik dönüsüm ve güçlü ekonomisiyle düzenli ve düzensiz göç hareketleri için direkt olarak bir çekim merkezi haline gelmistir. 


Türkiye'nin nüfus yogunlugu bakimindan en kalabalik 12. sehri olan Diyarbakir çalismak için veya yüksek ögrenim görmek için gelen bir çok yabanciyi agirlamaktadir.
 Diyarbakir'da 1 devlet üniversitesi bulunmaktadir.


Bu durum özellikle egitim faaliyetleri için sehrimize gelen yabancilarin sayisinda artisa neden olmustur.Son dönemlerde Yine devlet ve üniversite hastaneleriyle, özel hastaneler ve dogumevleri ile ülkemizin en büyük saglik merkezlerinden birine sahip olan ilimiz, bu konuda bölgemizde bir çekim merkezi konumundadir. Tarihi ve kültürel degerleri, bakimindan 9000 yillik bir geçmise sahip olan Diyarbakir dünyanin hiçbir yerinde olmayan essiz tarihi ve kültürel miraslara sahiptir.

11.04.2013 tarih ve 28615 sayili Resmi Gazetede yayimlanarak yürürlüge giren 6458 Sayili Yabancilar ve Uluslararasi Koruma Kanunu, etkin bir iltica ve göç yönetimini saglam bir yasal zemine oturtarak göçmenlerin ve uluslararasi koruma arayanlarin haklarinin teminati için önemli bir adim olmustur. Bu kanunla ayrica Göç Idaresi Genel Müdürlügü 81 Ilde, 148 Ilçede ve yurtdisinda teskilatlanmayi hedeflemistir. 18.05.2015 tarihi itibariyle de Il Müdürlügümüz is ve islemleri devralmis, nitelikli personeliyle ve saglam bir alt yapiyla donanmis, “insan odakli” bir sekilde hizmet ve faaliyetlerine devam etmektedir.


Il Müdürlügü, yabancilarin Türkiye'ye giris ve Türkiye'de kalislari, Türkiye'den çikislari ve sinir disi edilmeleri, uluslararasi koruma, geçici koruma ve insan ticareti magdurlarinin korunmasiyla ilgili is ve islemleri Genel Müdürlügün amaçlarina, belirlenmis politikalara ve mevzuata uygun olarak düzenli, insan odakli, uyumlu, hizli, etkili ve verimli bir sekilde yürütmek üzere faaliyetlerini sürdürecektir.

Kayıt: 31.7.2015
Güncelleme:12.2.2018
Paylaş
WS05